Křížové_výpravy_války_ve_jménu_křesťanské_víry

Gap-fill exercise

Fill in all the gaps, then press "Check" to check your answers. Use the "Hint" button to get a free letter if an answer is giving you trouble. You can also click on the "[?]" button to get a clue. Note that you will lose points if you ask for hints or clues!
V polovoně 11.století ovládli Jeruzalém seldžuští . Turci vyznávali a začali se vůči křesťanům chovat . Papež . vyzval křesťanské panovníky a rytíře, aby se účastnili a Svatou zemi vrátili do křesťanských rukou. Při první křížové výpravě byl dobyt . Celkem bylo křížových výprav a jedna z nich i byla křížová výprava. Druhé křížové výpravy se účastnil český král . a třetí křížové výpravy Richard "Lví srdce". Poslední křižáci byli z Jeruzaléma vyhnáni .
Křížové výpravy neměly žádný význam. Projevil se zde jen velký vliv . Evropa se seznámila s cizími kulturami (), seznámila se s (v přepychu a pohodlí - přepychové oblékání, lov se sokolem, hra v šachy, používání horkých lázní, voňavek, konzumace vín a ostré kořeněné stravy. Evropané získali nové zkušenosti v - výroba skla, hedvábí, cukru z cukrové třtiny, výroba luxusních látek (brokát).
V křížových výpravách byly použity i nové zbraně (jako například samostříly). si daly za cíl hájit dobytá území a chránit poutníky. Byli to (černý plášť, bílý kříž), (bílý plášť, červený kříž) a Řád německých rytířů (bílý plášť, černý kříž). Na dobytých územích pak stavěli .