Problémy_poválečného_světa

Doplňovací cvičení

Vyplň všechny mezery a potom zmáčkni tlačítko Zkontrolovat. Nástroj [?] ti poskytne radu, co dělat. Pokud mᚠproblémy s odpovědí, použij tlačítko Nápověda - zde je postupně po písmenech nabízena odpověď. Měj na paměti, že využíváním těchto tlačítek ztrácíš body!
Jedním z vážných důsledků války byl rozvrat . K radikalizaci společnosti vedla vysoká , nedostatek finančních prostředků a prudký pokles životní úrovně. Nejlépe se se situací vyrovnaly vítězné mocnosti se . Byla to Velká Británie, a Francie.
Pod vlivem událostí v Rusko rostla role odborů a socilalistických stran. V roce 1919 se vytvořila mezinárodní organizace zvaná , od které se odštěpila řízená Moskvou.
V roce 1925 se uskutečnila konference v , která potvrdila hranice mezi Francií, Belgií a Německem.
Ekonomický vzestup zažívá , jeho politika byla cílena na Čínu a tichomořskou oblast. V Číně se vytvořilo silné hnutí odporu proti , v roce 1928 došlo k vytvoření národní vlády vedené generálem Čankajškem.
Hnutí odporu rostlo i v Indii proti . Do čela se postavili a D. Nehrú. Zajordánsko, a Irák získaly v době mezi světovými válkami samostatnost.